Odświeżanie wyników w programie ArCADia-TERMO
Odświeżanie wyników w programie ArCADia-TERMO
W tym artykule zostanie opisaną opisane aspekty odświeżanie podczas wykonywania: świadectwa energetycznego, analizy środowiskowo-ekonomicznej i audytu.
Odświeżanie wyników jest ważną opcją w każdym programie komputerowym.
Wbrew pozorom jest to bardzo skomplikowana i złożona operacja od strony programowania, ponieważ dotyczy zarówno wyświetlanych wartości jak i grafiki, ale także wydajności komputera i jego oprogramowania (np. Windows).
Warto też zapamiętać, że każde odświeżenie wiąże się z ponownym przeliczeniem pewnej, wyraźnie określonej ilości danych.
Innym ważnym parametrem jest czas w jakim może nastąpić odświeżanie wyników. Od tego zależy sposób odświeżania. Wynika to z oczywistego faktu, że skomplikowane operacje matematyczno-graficzne rzadko trwają poniżej 1 sekundy. A taki to właśnie odstęp czasu uznawany jest umownie za maksymalny, podczas wprowadzania danych.
Z kolei oczekiwanie na wynik końcowy może trwać znacznie dłużej nawet kilka minut i jest to całkowicie akceptowalna sytuacja.
Dlatego, aby pogodzić te dwie sytuacje w programie ArCADia –TERMO zastosowano 2 metody odświeżania danych: częściowa i pełna.
I. Odświeżanie wyników podczas wykonywania charakterystyki lub świadectwa energetycznego
1. Metoda częściowa
Celem tej metody jest natychmiastowe i automatyczne wykonanie obliczeń wyników cząstkowych (pośrednich), obejmujących tylko stosunkowo niewielką ilość danych. Metoda ta jest bardzo szybka i polega na odświeżeniu przede wszystkim, widocznych tylko w bieżącym etapie obliczeń. Pozostałe wyniki, znajdujące się w innych etapach oraz wyniki końcowe nie są aktualizowane.
Dzięki temu, użytkownik może szybko wprowadzać dane, a potem przeprowadzać ich ewentualną korektę, nie tracąc czasu na czekanie, aż otrzyma końcowe wyniki.
Przykładem w programie ArCADia-TERMO jest etap IV Definicje przegród oraz etapy Strefy cieplne i Strefy chłodu, gdzie oczekiwanie na wyniki końcowe np. wartość wskaźnika EP, często byłoby zbędne, ponieważ i tak brakuje wszystkich danych do końcowych obliczeń. Dlatego każdorazowe wykonywanie wszystkich obliczeń zajęłoby tylko niepotrzebnie czas i tak nieprowadząc do wyników końcowych.
2. Metoda pełna
Metoda ta wykonywana jest tylko „na żądanie”, po kliknięciu na przycisk Odśwież znajdujący się na górnym pasku okna programu (rys. 1) lub na klawisz F5 (znajdujący się na górnym rzędzie klawiszy na klawiaturze).
Rysunek 1. Przycisk Odśwież (drugi od lewej strony) na górnym pasku okna programu ArCADia-TERMO
Należy przypomnieć, że wyświetlane na podglądzie wartości EP dotyczy tylko całego budynku wielofunkcyjnych, a nie jego poszczególnych jego funkcji.
II. Odświeżanie danych i wyników w analizy środowiskowo-ekonomicznej
Działanie przycisku Odśwież (lub klawisza F5) zależy od włączonej lub wyłączonej opcji Pobierz dane z certyfikatu, w etapie Zużycie paliw.
- gdy opcja ta jest włączona, wtedy odświeżanie spowoduje wykasowanie danych wprowadzonych przez użytkownika i ich zastąpienie domyślnymi danymi dla systemów wprowadzonych w charakterystyce lub świadectwie energetycznym, ponieważ nastąpi powtórne przesłanie danych z certyfikatu ,
- gdy opcja jest wyłączona, wtedy odświeżanie będzie dotyczyło tylko aktualnych danych pochodzących z certyfikatu lub wprowadzonych przez użytkownika. Żadne dane nie będą zmienione.
Dlatego po pierwszej modyfikacji danych (np. w etapie Zużycie paliw, czy Efekt ekologiczny) zawsze powinno się wyłączyć opcję Pobierz dane z certyfikatu, aby odświeżanie miało sens.
III. ODŚWIEŻANIE W AUDYCIE
Zastosowanie obu metod odświeżania nie dotyczy wyników końcowych w audycie energetycznym i remontowym w etapie Warianty termomodernizacyjne.
Powodem jest dość często dość długi czas obliczeń, szczególnie gdy liczba wprowadzonym pomieszczeń przekracza 100 lub zmodernizowano bardzo dużo typów przegród,
Aby program wygenerował lub odświeżył wyniki końcowe (czyli podał końcowe warianty) należy włączyć (zaznaczyć) w etapie Warianty termomodernizacyjne opcję pokazaną na rysunku 2 albo jeżeli jest ona włączona to wyłączyć ją i zaraz włączyć ponownie.
Rysunek 2. Opcja powodująca ponowne przeliczenie wszystkich wyników i wariantów w audycie.
Jeżeli zmiany dotyczą tylko danych znajdujących się w etapie Warianty termomodernizacyjne np. pole Środki w własne inwestora, wtedy wystarczy kliknąć przycisk , natomiast gdy zmiany nastąpiły we wcześniejszych etapach wtedy zamiast przycisku Odśwież należy przejść do etapu Warianty termomodernizacyjne i w nim zaznaczyć opcję pokazaną na rysunku 2.
Podsumowanie
Jak można zauważyć, w programie ArCADia-TERMO zastosowano różne metody odświeżania danych i wyników, w zależności od rodzaju obliczeń oraz etapu na jakim są dane obliczenia.
Ale zawsze tak, aby czas odświeżania był jak najkrótszy. Jest to bardzo ważne podczas przeprowadzania symulacji obliczeń, gdy sprawdzamy wartości tylko wyników cząstkowych lub tylko końcowych.