JAK SAMEMU WYKONAĆ ŚWIADECTWO ENERGETYCZNE – PORADNIK KROK PO KROKU DLA PROGRAMU ARCADIA-TERMOCAD ŚCHE [ETAPY 4-5-6]
Druga część poradnika jak przygotować świadectwo energetyczne budynku z uwzględnieniem obliczeń chłodzenia i oświetlenia (budynek niemieszkalny). Jeśli nie zapoznałeś się z pierwszą częścią – etapy 1, 2, 3 kliknij link:
Ilekroć w tekście poradnika mówimy o Rozporządzeniu to przyjmujemy za podstawę trzy dokumenty:
- Rozp. Ministra Infrastruktury z dnia 6 listopada 2008 r. w sprawie metodologii obliczania charakterystyki energetycznej budynku stanowiącej samodzielną całość techniczno-użytkowa oraz sposobu sporządzania i wzorów świadectw ich charakterystyki energetycznej (uchylone).
- Rozp. Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 3 czerwca 2014 r. w sprawie metodologii obliczania charakterystyki energetycznej budynku i lokalu mieszkalnego lub części budynku stanowiącej samodzielną całość techniczno-użytkową oraz sposobu sporządzania i wzorów świadectw charakterystyki energetycznej (uchylone).
- Rozp. MIiR z dnia 27 lutego 2015 r. w sprawie metodologii wyznaczania charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku oraz świadectw charakterystyki energetycznej.
KROK 4 – CHŁODZENIE
W kolejnym etapie, Certyfikat, zmierzającym do wykonania świadectwa charakterystyki energetycznej, charakteryzuje się system zaopatrzenia w chłód oraz jego rozprowadzenie w budynku (lub części budynku). Pozwoli to na określenie poszczególnych sprawności systemu, koniecznych do wyliczenia rocznego zapotrzebowania energii końcowej na potrzeby systemu chłodzenia.
Współczynnik efektywności energetycznej wytwarzania chłodu
W grupie Efektywność energetyczna wytwarzania chłodu należy wybrać za pomocą listy rozwijalnej: Rodzaj paliwa, Typ systemu chłodzenia występujący w budynku oraz Rodzaj systemu chłodzenia. Wartości możliwe do wyboru w listach rozwijalnych przedstawione są na podstawie Rozporządzenia. Istnieje także możliwość podania własnych wartości.
Na podstawie wybranych danych z list rozwijalnych w grupie tej zostanie dobrany współczynnik SEER. Doboru można dokonać również za pomocą przycisku Tablice, po naciśnięciu którego otworzy się tabela z Rozporządzenia.
Audytor ma także możliwość podania własnej wartości.
Sprawność przesyłu chłodu
W grupie Sprawność przesyłu chłodu należy wybrać za pomocą listy rozwijalnej Typ systemu oraz Rodzaj systemu. Wartości możliwe do wyboru w listach rozwijalnych przedstawione są na podstawie Rozporządzenia. Istnieje także możliwość podania własnych wartości.
Na podstawie wybranych w grupie Sprawność przesyłu chłodu informacji z list rozwijalnych zostanie dobrana sprawność. Doboru można dokonać również za pomocą przycisku Tablice, po naciśnięciu którego otworzy się tabela z Rozporządzenia.
Audytor będzie miał także możliwość podania własnej wartości.
Sprawność regulacji i wykorzystania chłodu
W grupie Sprawność regulacji i wykorzystania chłodu należy wybrać za pomocą listy rozwijalnej Rodzaj instalacji i jej Wyposażenie. Wartości możliwe do wyboru w listach rozwijalnych przedstawione są na podstawie Rozporządzenia.
Istnieje także możliwość podania własnych wartości.
Na podstawie wybranych w grupie Sprawność regulacji wykorzystania chłodu informacji z list rozwijalnych zostanie dobrana sprawność. Doboru można dokonać również za pomocą przycisku Tablice, po naciśnięciu którego otworzy się tabela z Rozporządzenia.
Audytor będzie miał także możliwość podania własnej wartości.
Sprawność akumulacji chłodu
W grupie Sprawność akumulacji chłodu należy wybrać za pomocą listy rozwijalnej Parametry zasobnika. Wartości możliwe do wyboru w listach rozwijalnych przedstawione są na podstawie Rozporządzenia. Istnieje także możliwość podania własnych wartości.
Na podstawie wybranych w grupie danych z listy rozwijanej zostanie dobrana sprawność. Doboru można dokonać również za pomocą przycisku Tablice, po naciśnięciu którego otworzy się tabela z Rozporządzenia.
Audytor będzie miał także możliwość podania własnej wartości.
Sprawność całkowita
Sprawność całkowita systemu chłodzenia jest liczona jako iloczyn sprawności cząstkowych i współczynnika SEER.
Jeśli użytkownik programu chce dodatkowo scharakteryzować system chłodzenia, może w tym celu wypełnić pole Informacje uzupełniające.
Ostatnie pole zakładki Chłodzenie to Roczne zapotrzebowanie energii elektrycznej końcowej do napędu urządzeń pomocniczych.
Wartość Eel,pom,C audytor może wpisać samodzielnie lub wyliczyć w oknie aktywowanym przyciskiem Oblicz.
Rodzaj urządzenia pomocniczego – użytkownik wybiera z listy jedną z pozycji i na tej podstawie wypełniane są pozostałe kolumny (z wyjątkiem kolumn Ilość i Af, które użytkownik określa samodzielnie).
Af – powierzchnia pomieszczeń o regulowanej temperaturze powietrza (chłodzona) uzupełniana jest ręcznie. Pozostałe wartości w tabeli są wyliczane na podstawie wprowadzonych danych przy pomocy wzorów podanych w Rozporządzeniu.
KROK 5 – OŚWIETLENIE
W module Certyfikat, zmierzającym do wykonania świadectwa charakterystyki energetycznej, etap Oświetlenie służy scharakteryzowaniu systemu oświetlenia budynku innego niż mieszkalny. Pozwoli to wyliczyć roczne jednostkowe zapotrzebowanie na energię końcową na cele oświetlenia wbudowanego.
Etap ten wyświetlany jest tylko dla budynków niemieszkalnych.
Po lewej stronie okna znajdują się przyciski wyboru etapów modułu Certyfikat oraz umieszczone ponad nimi pole drzewka, które zawiera utworzone grupy (jeśli w budynku jest kilka stref i przydzielono je do osobnych grup ze względu np. na odmienne funkcje). W etapie Oświetlenie można dodać źródła światła i przydzielić do nich wybrane strefy pomieszczeń o takiej samej charakterystyce oświetleniowej.
Nazwa grupy – w polu tym wyświetlana jest nazwa zaznaczonej w drzewku grupy; użytkownik może zmieniać nazwy grup.
Czas użytkowania oświetlenia
W grupie Czas użytkowania oświetlenia należy wskazać Rodzaj budynku. Na podstawie wybranego Rodzaju budynku uzupełniane jest okno Czas użytkowania oświetlenia z danymi:
- tD – czas użytkowania oświetlenia w ciągu dnia,
- tN – czas użytkowania oświetlenia w ciągu nocy.
Doboru można dokonać również za pomocą przycisku Tablice, po naciśnięciu którego otworzy się tabela z normy PN-EN 15193.
tO – czas użytkowania oświetlenia będący sumą czasów tD i tN.
Wpływ światła dziennego
W grupie Wpływ światła dziennego należy wybrać za pomocą listy rozwijalnej Rodzaj regulacji. Wartości możliwe do wyboru w listach rozwijalnych przedstawione są na podstawie normy PN-EN 15193.
Na podstawie wybranych informacji z listy rozwijalnej zostanie dobrany współczynnik uwzględniający wykorzystanie światła dziennego w oświetleniu FD. Doboru można dokonać również za pomocą przycisku Tablice, po naciśnięciu którego otworzy się tabela z normy PN-EN 15193.
Wpływ nieobecności pracowników w miejscu pracy
W grupie Wpływ nieobecności pracowników w miejscu pracy należy wybrać za pomocą listy rozwijalnej Rodzaj regulacji. Wartości możliwe do wyboru w listach rozwijalnych przedstawione są na podstawie normy PN-EN 15193.
Na podstawie wybranych informacji z listy rozwijalnej zostanie dobrany współczynnik uwzględniający wpływ obecności pracowników w miejscu pracy FO. Doboru można dokonać również za pomocą przycisku Tablice, po naciśnięciu którego otworzy się tabela z normy PN-EN 15193.
Dodatkowo audytor ma możliwość podania Informacji uzupełniających, które charakteryzują oświetlenie.
Wpływ obniżenia natężenia oświetlenia
W grupie Wpływ obniżenia natężenia oświetlenia należy określić, czy w budynku jest regulacja prowadząca do utrzymania natężenia oświetlenia na poziomie wymaganym. Aby określić istnienie w budynku regulacji prowadzącej do utrzymania natężenia oświetlenia na poziomie wymaganym, należy zaznaczyć okno:
Współczynnik MF ma bezpośredni wpływ na Współczynnik obniżenia natężenia oświetlenia FC.
W przypadku braku regulacji prowadzącej do utrzymywania natężenia oświetlenia na poziomie wymaganym, wartość współczynnika FC wynosi 1.
Parametry obliczeń jednostkowej mocy opraw oświetleniowych
W grupie tej, w miejscu Eksploatacyjne natężenie oświetlenia w pomieszczeniu Em, [lx], oraz Skuteczność świetlna ηz, [lm/W], użytkownik wstawia własną wartość lub wybiera z tablicy, która otwiera się po naciśnięciu przycisku Tablice.
Po ustaleniu obu wartości otrzymujemy moc opraw oświetleniowych.
Obliczenia zapotrzebowania energii na cele oświetlenia można wykonać dwiema metodami: na podstawie natężenia i skuteczności oświetlenia lub na podstawie mocy opraw.
Parametry do obliczeń mocy opraw i zapotrzebowania energii na cele oświetlenia.
W grupie tej w miejscu Powierzchnia użytkowa grupy pomieszczeń AL, [m2], wyświetlana jest powierzchnia strefy (suma powierzchni poszczególnych pomieszczeń należących do strefy).
Ostatnie pole zakładki Oświetlenie służy do wyświetlenia Rocznego jednostkowego zapotrzebowania na energię do oświetlenia pomieszczenia/grupy.
Dane budynku referencyjnego
W zakładce tej użytkownik uzupełnia dane potrzebne do scharakteryzowania budynku referencyjnego odpowiadającego budynkowi ocenianemu: Typ budynku, Powierzchnia o regulowanej temperaturze (ogrzewana), Powierzchnia użytkowa chłodzona budynku oraz Czas użytkowania oświetlenia w ciągu roku. Na tej podstawie wyliczane są wartości takie jak: Cząstkowa maksymalna wartość energii pierwotnej na ogrzewanie, wentylację i przygotowanie c.w.u., Cząstkowa maksymalna wartość energii pierwotnej na chłodzenie, Cząstkowa maksymalna wartość energii pierwotnej na oświetlenie oraz Maksymalna wartość wskaźnika EP.
KROK 6 – RAPORTY
Lista raportów
Użytkownik programu ma możliwość jeszcze przed wydrukiem przeanalizowania wyników obliczeń w świadectwie energetycznym lub w dodatkowych raportach.
Raport i przesył świadectwa do Centralnego Rejestru
Po zakończeniu obliczeń możliwe jest wygenerowanie raportu w formacie RTF lub PDF oraz wydruk. Program umożliwia również przesłanie świadectwa do Centralnego Rejestru Charakterystyki Energetycznej Budynków lub zapis pliku XML.
Aby przesłać świadectwo do Centralnego rejestru, konieczne jest połączenie z Internetem i podanie danych do logowania. Co więcej, świadectwo musi być sporządzone według aktualnej metodologii (rozp. MIiR z 27.02.2015 r.).