Czy wykonuje się świadectwo dla garażu wolnostojącego?

Czy wykonuje się świadectwo dla garażu ogrzewanego wolnostojącego lub dobudowanego?
Wiele osób stawia pytanie, czy powinno się wykonywać świadectwo energetyczne dla garażu?
Jeżeli garaż jest nieogrzewany, to świadectwa się nie wykonuje. Ale jeżeli jest ogrzewany, to powinno się je wykonywać w przypadku sprzedaży lub wynajmu takiego garażu. Uzasadnienie wynika z faktu, że garaż ogrzewany należy traktować jako budynek, co jest warunkiem (powodem) koniecznym i wystarczającym do przeprowadzenia obliczeń.
Aby więc uznać dany garaż lub dowolny inny obiekt budowlany za budynek to musi on spełnić wszystkie, cztery poniższe warunki:
- być trwale z gruntem związany,
- wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych,
- posiadać fundamenty,
- posiadać dach.
Tak więc, jeżeli garaż jest na „cegłach” , to wtedy nie spełnia on definicji budynku i świadectwo nie jest obowiązkowe, ponieważ jest to obiekt budowlany nie będący budynkiem.
Rozporzadząnie nie wymienia w wprost garaży, dlatego typ rodzaj budynku referencyjnego należy dobierać indywidualnie, zależnie od typu budynku głównego, na rzecz którego został postawiony garaż.
W razie wątpliwości – dla garażu wolnostojącego (nienależącego do żadnego budynku)-proponuję wziąć pod uwagę podany w warunkach technicznych WT 2014 Budynek referencyjny: Budynek Gospodarczy magazynowy i produkcyjny.
Rysunek 1.Przykładowy budynek referencyjny dla garażu w programie ArCADia-TERMO