Logotermy w programie ArCADia-TERMO

Logotermy w programie ArCADia-TERMO

Logotermy można potraktować jako indywidulane stacje wymiennikowe ciepła, w których ciepło odbierane przewodami grzewczymi z centralnego węzła (wymiennika cieplnego) i przekazywane (rozdzielane) do poszczególnych lokali.

W logotermie jest niewielki wymiennik ciepła o małej mocy (od kilku do około 20 kW), oraz mogą być: liczniki ciepła, pompy obiegowe i cyrkulacyjne. Dzięki temu można dokładnie opomiarować zużycie ciepła.

Podzielniki kosztów w świetle obowiązujących przepisów nie mogą stanowić podstawy do dokładnego określenia ilości pobranego ciepła ponieważ nie są to przyrządy pomiarowe. Nie podlegają legalizacji, a ich wskazania nie są wyrażone w żadnych jednostkach fizycznych.

Logotermy najczęściej stosowane są w budownictwie wielorodzinnym, w którym każdy lokal mieszkalny ma mieć niezależne od innych lokali zużycie ciepła.

Logotermy mogą być:
1. na ogrzewanie i ciepłą wodę,
2. tylko na ogrzewanie,
3. tylko ciepłą wodę.

Dzięki logotermom spada też roczne zużycie ciepła czasem nawet o około 20%, choć czasem ( w przypadku lokatorów rzadko podróżujących) tylko najwyżej o kilka procent lub wcale.

Można też zastosować metodę zużyciową, rys. 1 i 2.

Z punktu widzenia obliczeń sprawności instalacji logotermy są elementem węzła cieplnego, znajdującego się i obsługującego ( z powodu stosunkowo niewielkiej całkowitej mocy) część budynku np. samodzielny lokal użytkowy lub mieszkalny, o powierzchni najczęściej do około 100 m2.

Przykładowy sposób uwzględnienia logotermy na c.o. i cw.u. (sprawności cząstkowe) w programie ArCADia-TERMO przedstawiono na rysunkach 1 i 2.

Jednak, z powodu dwustopniowego ( 2 wymienniki ciepła) systemu grzewczego powinno się indywidulanie obliczać sprawność przesyłu ciepła (dla celów ogrzewania i ciepłej wody użytkowej).

Wartości domyślne należy traktować jako ostateczność, ponieważ mamy dwustopniowy , a nie jednostopniowy system wytworzenia i przesyłu ciepła. A dla dwustopniowego systemu sprawność wytworzenia i przesyłu ciepła będzie iloczynem sprawności węzła wspólnego ( w kotłowni) i logotermy ( drugi stopień). W praktyce całkowita sprawność będzie mniejsza o około od 2% do 3 %.

5-co
Rysunek 1. Ustawienia dla logotermy w systemie c.o. (metoda zużyciowa)

 

5-cwu
Rysunek 2. Ustawienia dla logotermy w systemie c.w.u.

Ostatnim problem jest oświetlenie czy należy je brak pod uwagę.

Jeżeli garaż jest wewnątrz budynku jednorodzinnego lub do niego dobudowany to oświetlenia nie bierze się pod uwagę. W przypadku budynku wielorodzinnego, na potrzeby mieszkańców to też nie.

Natomiast ,gdy garaż jest ogólnie dostępny lub należy do budynku niemieszkalnego to tak. Oświetlenie należy uwzględnić obliczając wskaźnik EP.

Podsumowanie

1) Jeżeli zastosowane są Logotermy wtedy można poważnie rozważyć wykonanie świadectwa metodą zużyciową w programie ArCADia-TERMO.

2) Warto zwrócić uwagę, że zakłady energetyczne dostarczające ciepło niechętnie godzą się na logotermy, ponieważ ich zastosowanie obniżą ilość zakupionego od nich  ciepła.