Definiowanie przegrody niejednorodnej w programie ArCADia-TERMO
Definiowanie przegrody niejednorodnej w programie ArCADia-TERMO
Wiele osób mających uprawnienia do wykonywania świadectw energetycznych nie wie lub nie pamięta w jaki sposób definiuje się przegrody niejednorodne.
Celem niniejszego artykułu jest przypomnienie prawidłowego podejścia do takich obliczeń.
Przegroda niejednorodna, to przegroda, która w swoim przekroju podłużnym zawiera powtarzalne elementy różniące się budową oraz własnościami cieplnymi. Dobrym przykładem jest drewniany dach, często występujący domach jednorodzinnych.
Obliczenia współczynnika przenikania ciepła Uc polegają na zdefiniowaniu dwóch lub więcej wycinków przegrody. Wycinek przegrody jest to zbiór jednorodnych warstw znajdujących się na powtarzającym się fragmencie długości przegrody.
Algorytm zakłada, że:
a) każdy wycinek ma taką samą szerokość i grubość,
b) każdy wycinek skała się z tych samych warstw,
c) wszystkie wycinki ułożone są w powtarzającej kolejności,
d) liczba warstw w pionie i w poziomie we wszystkich
wycinkach jeat taka sama,
e) grubość każdej poziomej warstwy we wszystkich
wycinkach jeat taka sama,
f) zewnętrzne (skrajne) krawędzie przegrody pomija się w
obliczeniach.
W praktyce definiuje się w przegrodach niejednorodnych tylko 2 wycinki; jedynie w wyjątkowych przypadkach obliczenia wykonuje sie dla 3 wycinków. Mnie się zdarzyło to tylko 1 raz.
Typowymi przegrodami niejednorodnymi, są połacie dachowe i ściany w budynkach o konstrukcji szkieletowej.
Przykład
Jako przykład do obliczeń weźmy drewnianą połać dachową zbudowaną z krokwi, ocieploną matami z wełny mineralnej, znajdująca się na poddaszem ogrzewanym o temp. 12 stopni.
Wycinek A o szerokości 10 cm składa się z:
1) papy o gr. 10 mm,
2) odeskowania o gr. 20 mm,
3) krokwi o gr. 200 mm,
4) płyty kartonowo-gipsowej o gr. 150 mm.
Wycinek B o szerokości 80 cm składa się z:
1) papy o gr. 10 mm,
2) odeskowania o gr. 20 mm,
3) wartwy powietrza słabowentylowanej o gr. 40 mm,
4) wartwy mat lub płyt wełny mineralnej o gr. 160 mm
5) płyty katonowo-gipsowej o gr. 15 cm.
Jak łatwo zauważyć liczba warstw w wycinku A wynosi 4, a wycinku B – 5. Dlatego, aby liczba warstw oraz ich grubość w obu wycinkach się zgadzała, należy podzielić warstwę 3 należącą do wycinka A na dwie warstwy o grubości 40 mm i 160 mm, aby było możliwe zastosowanie algorytm do obliczeń współczynnika U dla przegrody niejednorodnej.
W programie ArCADDia-TERMO wszystkie przegrody, w tym niejednorodne, definiuje się w etapie Definicje przegród. W tym celu trzeba wybrać z listy Sposób obliczeń pozycję Obliczenia przegrody niejednorodnej.
Należy podkreślić, że pomiaru długości wycinków LA i LB wykonuje się jako odstęp między krawędziami obu wycinków, tak jak pokazano na rysunku 1.
Rysunek 1. Schemat przegrody niejednorodnej typu Dach.
Rysunek 2. Układ warstw w wycinku A.
Kolorem zielonym zaznaczono dwie warstwy na jakie sztucznie, dla celów obliczeniowych została podzielona warstwa krokwi.
Znajdujące się po prawej stronie tabeli przyciski Kopiuj i Wklej pozwalają na kopiowanie dowolnych warstw pomiędzy wycinkami, co bardzo przyspiesza pracę.
Rysunek 3. Układ warstw w wycinku B.
Po zakończeniu wprowadzania wszystkich danych w etapie zostanie podana wartość współczynnika przenikania Uc dla całej przegrody.
Rysunek 4. Całkowity współczynnik przenikania Uc dla dachu.
Podsumowanie
- Obliczenia całkowitego współczynnika przenikania przegród niejednorodnych, składających się z dwóch powtarzalnych wycinków w programie ArCADia-TERMO nie jest trudne, choć wymaga ostrożności podczas wprowadzania danych. Szczególnie należy pamiętać, aby ilość warstw w obu wycinakach była taka sama.
- Obliczenia te należy traktować jako dobre przybliżenie rzeczywistej wartości współ. U,
- Pomiaru długości wycinków (LA i LB) podaje się nie według osi, ale jako odstęp między krawędziami każdego wycinka.